Urzędnicy nie mogą unikać pytań o prewspółczynnik VAT
W trybie wydania interpretacji indywidualnej możliwa jest ocena, czy wybrany przez podatnika sposób określenia proporcji najbardziej odpowiada specyfice wykonywanej przez niego działalności i dokonywanych przez niego zakupów.
Spór dotyczył odmowy wszczęcia postępowania o wydanie interpretacji indywidualnej. A chodziło o zakres zgodności sposobu ustalenia proporcji stosowanego do określenia kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od wydatków związanych z całokształtem działalności tj. obejmującej świadczenie odpłatnych usług podlegających opodatkowaniu VAT, jak i działalności pozostałej.
Spółka chciała się upewnić w jaki sposób ustalić taki prewspółczynnik, ale fiskus nie zajął się sprawą. Stwierdził, że w trybie wydawania interpretacji podatkowej na podstawie przedstawionego zdarzenia przyszłego, tj. bez przeprowadzenia postępowania dowodowego, nie jest upoważniony do wskazania, w jaki sposób podatnik powinien ustalić sposób określenia proporcji z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT. Nie ma też podstaw by ocenić i potwierdzić poprawność przedstawionego sposobu określenia tejże proporcji.
Firma zaskarżyła odmowę, ale w pierwszej instancji przegrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku stwierdził, że ustawodawca nie narzucił podatnikom sposobów i kryteriów służących ustaleniu proporcjonalnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta